Ilgtspējīgu ieguldījumu fondu ceļvedis
Virzību uz ilgtspējīgiem ieguldījumiem īpaši ietekmē Eiropas Savienības (ES) vides, sociālās un pārvaldības (ESG) noteikumi, kas rada jaunu precedentu ilgtspējības integrēšanai finanšu darījumu centrā. Šīs rokasgrāmatas mērķis ir atšķetināt ES ESG noteikumu sarežģītību, pievēršot uzmanību to ietekmei uz ieguldītājiem, kas vēlas iegūt ilgtspējīgus fondus, īpaši uzsverot to, cik būtiska nozīme ilgtspējīgu ieguldījumu jomā ir energoefektivitātes standartiem jaunuzceltām dzīvojamām ēkām.
ES ESG tiesiskais regulējums
ES taksonomijas regula
Taksonomijas regula ir ES ilgtspējības sistēmas stūrakmens, ar ko izveido vienotu klasifikācijas sistēmu videi ilgtspējīgām darbībām. Šis izšķirošais tiesību akts novirza ieguldījumus uz videi labvēlīgiem projektiem un darbībām, nodrošinot pārredzamu plānu ilgtspējīgiem ieguldījumiem.
Ilgtspējīgu finanšu informācijas atklāšanas regula (SFDR)
SFDR mērķis ir uzlabot pārredzamību, nosakot finanšu tirgus dalībniekiem pienākumu atklāt informāciju par to, kā viņi integrē ESG faktorus savos ieguldījumu lēmumos. Tas ļauj investoriem atšķirt patiesi ilgtspējīgus fondus no fondiem, kas mazāk ievēro ESG principus, palīdzot identificēt patiesi ilgtspējīgas ieguldījumu iespējas.
Nefinanšu pārskatu sniegšanas direktīva (NFRD)
NFRD, kas liek nozīmīgiem ES uzņēmumiem atklāt informāciju par to sociālās un vides ietekmes pārvaldību, ir svarīgs instruments investoriem. Tas ļauj rūpīgi novērtēt uzņēmuma ilgtspējas praksi, kas ir īpaši noderīgi tiem, kuri iegulda uzņēmumu obligācijās vai akcijās.
Ilgtspējīga fonda izvēle
Ilgtspējīga ieguldījumu fonda izvēle ir niansēts process, kas prasa ieguldītājiem veikt rūpīgu padziļinātu izpēti. Šis process nodrošina, ka izvēlētais fonds ne tikai atbilst tā ilgtspējības vērtībām, bet arī regulatīvajiem standartiem un finanšu prasībām. Šeit ir padziļināti aplūkoti faktori, kas investoriem būtu jāņem vērā:
- Izvērtēt fonda saistības attiecībā uz ESG
Fonda ilgtspējības centienu novērtēšana: Ieguldītājiem būtu jāsāk ar pārbaudi, cik dziļi fonda ieguldījumu stratēģijā ir iesakņojušies ESG principi. Tas ietver fonda mērķu, nozaru, kurās tas veic ieguldījumus, un portfeļa uzņēmumu ilgtspējības apliecinājumu pārbaudi. Fonds, kas stingri ievēro ESG saistības, aktīvi meklēs ieguldījumus ar pozitīvu ietekmi uz vidi, veicinās sociālo labklājību un demonstrēs spēcīgu pārvaldības praksi.
Ietekmes mērīšana: Papildus saistībām ir svarīgi novērtēt, kā fonds mēra un ziņo par savu ietekmi uz ilgtspēju. Tas ietver konkrētu rādītāju vai fonda izvirzīto mērķu, piemēram, oglekļa emisiju samazināšana, ieguldījumi atjaunojamās enerģijas projektos vai sociālās iekļaušanas veicināšana, pārbaudi. Pārredzama un regulāra ziņošana par šiem rādītājiem var sniegt ieguldītājiem pārliecību par fonda apņemšanos sasniegt reālus ESG rezultātus.
- Pārbaudiet atbilstību normatīvajiem aktiem
ES ESG regulu ievērošana: ES ir noteikusi stingrus ESG noteikumus finanšu tirgus dalībniekiem, tāpēc investoriem ir jānodrošina, ka fonds atbilst šīm prasībām. Tas ietver Taksonomijas regulu, kas klasificē ilgtspējīgas saimnieciskās darbības, un Ilgtspējīgu finanšu informācijas atklāšanas regulu (SFDR), kas nosaka pienākumu atklāt informāciju par ESG faktoriem ieguldījumu lēmumu pieņemšanas procesā. Atbilstība šiem noteikumiem ir spēcīgs rādītājs, kas apliecina fonda apņemšanos ievērot ilgtspēju un saskaņot to ar ES zaļās pārejas plašākiem mērķiem.
Fondu prasību kontrolpārbaude: Ieguldītājiem vajadzētu salīdzināt fonda apgalvojumus par ilgtspēju ar tā atklāto informāciju un trešo pušu sertifikātiem, ja tādi ir pieejami. Šis solis ir ļoti svarīgs, lai nošķirtu fondus, kas patiešām piešķir prioritāti ESG principiem, no fondiem, kas varētu būt iesaistīti “zaļajā mazgāšanā”, kad ilgtspējības aspekts ir pārspīlēts vai maldinošs.
- Finanšu rezultāti un ilgtspējība
Ētikas un finanšu mērķu līdzsvarošana: Lai gan ilgtspējīgu fondu galvenais vilinājums ir to ētiskais ieguldījumu fokuss, finanšu rezultāti joprojām ir būtisks apsvērums. Ieguldītājiem būtu jāmeklē fondi, kas ir ne tikai pozitīvi ietekmējuši sabiedrību, bet arī uzrādījuši stabilu peļņu. Tas ietver iepriekšējo darbības rezultātu datu analīzi, izpratni par fonda riska un ienesīguma profilu un apsvērumus par to, kā fonda stratēģija, kas vērsta uz ESG, varētu ietekmēt tā ilgtermiņa finanšu perspektīvas.
Ilgtspējas ekonomiskās dzīvotspējas apsvēršana: Ilgtspējīga ieguldījuma galvenais priekšnoteikums ir tas, ka uz ESG orientētas stratēģijas var nodrošināt labākus finansiālos rezultātus ilgtermiņā, mazinot riskus un izmantojot iespējas, ko sniedz pāreja uz ilgtspējīgu ekonomiku. Tāpēc investoriem būtu jāapsver, kā fonda pieeja ilgtspējai var veicināt tā ekonomisko dzīvotspēju, piemēram, ieguldot atjaunojamās enerģijas projektos, pēc kuriem paredzams lielāks pieprasījums, vai īpašumos, kas atbilst augstiem energoefektivitātes standartiem, kas, iespējams, laika gaitā ļaus ietaupīt izmaksas un palielināt aktīvu vērtību.
Rūpīgi izvērtējot fonda ESG saistības, pārbaudot tā atbilstību ES noteikumiem un ņemot vērā gan tā ētisko ietekmi, gan finanšu rezultātus, investori var pieņemt pamatotus lēmumus, kas atbilst viņu vērtībām un ieguldījumu mērķiem. Šī rūpīgā pieeja nodrošina, ka ieguldījumi sniedz pozitīvu ieguldījumu ilgtspējīgā attīstībā, vienlaikus cenšoties gūt labvēlīgu finansiālo atdevi.
Energoefektivitātes nozīme ilgtspējīgā nekustamā īpašuma attīstībā
Būtisks ilgtspējīgu ieguldījumu aspekts ES ir energoefektivitātes standartu ievērošana, jo īpaši jaunuzceltām dzīvojamām ēkām. Ēku energoefektivitātes direktīva (ĒEED) ir viens no ES tiesību aktu stūrakmeņiem, kura mērķis ir uzlabot ēku energoefektivitāti. Dalībvalstis, tostarp Latvija, ir ieviesušas nacionālos noteikumus, lai tos saskaņotu ar ĒEED, nosakot minimālos energoefektivitātes standartus jaunbūvēm.
Hanseatic ilgtspējīgu īres dzīvokļu fonda izcelšana
Hanseatic Ilgtspējīgu īres dzīvokļu fonds ir piemērs stratēģiskai pieejai ilgtspējīgai investēšanai, koncentrējoties uz īpašumiem, kas atbilst Latvijas stingrajiem energoefektivitātes kritērijiem. Fonds investē energoefektīvās ēkās, saskaņojot savu darbību ar ES ilgtspējības mērķiem un vienlaikus apmierinot pieaugošo patērētāju pieprasījumu pēc videi draudzīgiem dzīves apstākļiem. Šī ieguldījumu stratēģija ne tikai atbalsta vides mērķus, bet arī veicina ilgtspējīga nekustamā īpašuma finansiālo dzīvotspēju, apliecinot fonda nozīmīgo lomu enerģijas taupīšanas veicināšanā un CO2 emisiju samazināšanā.
Uzzināt vairāk par ieguldīšanu Hanseatic ieguldījumu fondā